Organik pahalı mıdır?

Aslında tam tersine! Alışverişinizde organik ürünler seçmenin sizin sağlığınıza artılar getireceğini ve daha az hastalanacağınızı öngördüğümüzde organik ürünlerin maliyeti tam tersine düşünülenin çok çok altında kalıyor. Ayrıca aşağıda vereceğimiz tavsiyelere uyarsanız, hem organik yaşama bir adım atabilir hem de bütçenizin sınırlarını zorlamadan alışverişinizi yapmış olursunuz!

 1. Mümkünse direkt bahçeden veya pazardan alın.
  Çevrenizde kurulan organik pazarlardan ya da köylü pazarlarından faydalanabilirsiniz. Köylü pazarları konusunda da ufak bir önerimiz olacak: Lütfen güvenilir pazarcılarla alışveriş yapın.
 2. Büyük market zincirlerinin kendilerine ait markalı organik ürünlerinden satın alabilirsiniz.
  Bu sayede hem indirim kartınızı alışverişinizde kullanabilir, hem de organik alışveriş yapmış olursunuz. Migros’ın Mlife serisi bunlara sadece bir örnek…
 3. İndirimleri takip edin.
  Organiğin indirimi de olur mu demeyin, biz yapıyoruz 🙂 Özellikle bu aralar kampanyalar bölümümüzü mutlaka ziyaret edin.
 4. Kendiniz yetiştirin.
  Ama ben büyük şehirde yaşıyorum, balkonum da yok demeyin! Cam önüne ya da balkonunuza koyacağınız minik biberler, domatesler, maydanoz ve fesleğenler hem mis gibi kokularıyla odanızı ferahlatacak hem de içiniz rahat tüketeceksiniz. (Minik bir not: Biz bu aralar limon ağaçlarına taktık :))
 5. Fazla miktarda alışveriş yapın.
  Bir çok sitede belli bir alışveriş tutarının üzerine kargo bedava opsiyonu bulunmaktadır. Bozulmayacak gıda ve tekstil ürünü içinizin rahat edeceği ürünlerde alışverişinizin miktarını arttırırken kargo bedelinden kurtulacağınızı biliyor musunuz? Örneğin Ekohane’de 100 TL üzeri tüm alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
 6. Etiket okumayı öğrenin.
  İçindekiler bölümünü okumak sağlığınıza zararlı ürünleri hayatınızdan çıkarmanızı, daha doğal ve organik bir yaşama adım atmanızı sağlar. Etiketleri mutlaka okuyun, içerikleri öğrenin. Paraben, SLS, GDO içeren ürünlerden uzak durun.
 7. Herşeyin organik olması mümkün değil.
  Hayatımızdaki herşeyin organik olması mümkün değil tabii ki. Hangi ürünlerde organik olmayan alternatifleri de seçebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Bu konu hakkında daha fazla yazacağız, bizi takip etmeye devam edin 🙂
 8. İmece usulu güzel şeydir.
  Alışveriş yapacağınız miktar sizin için çok fazla, ama vazgeçmek de istemiyor musunuz? Arkadaşlarınıza haber verin, alışverişinizi beraber yapın, hem siz hem sevdikleriniz kazansın.
 9. Kendi temizlik ürünlerinizi yapın.
  Organik temizlik ürünleri size pahalı mı geliyor? Kendi temizlik ürünlerinizi evde yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler sadece saf sabun, arap sabunu, elma sirkesi, karbonat ve su. İnternette küçük bir araştırmayla dilediğiniz tarife kolayca ulaşabilirsiniz.
 10. Sağlıklı ve organik kalın!
  Herşey organik olmak zorunda değil, bunu biz bile söylüyoruz 🙂 Ekolojik ve doğal alternatif ürünler ile bütçenizin sınırlarınızı zorlamadan sağlıklı kalabilirsiniz.

Sevgiler,

Ekohane Ekibi

 

Bir cevap yazın