Neden organik temizlik?

Çamaşır deterjanları genellikle çok tehlikeli kimyasallar içermektedir. Örneğin: Sodyum sülfat (SLS ve SLES olarak da bilinir), Dioxane,  nonylphenol ethoxylate (NPE)ve fosfat türevleri gibi. Yapılan araştırmalara göre geleneksel bir Amerikan ailesinin evinde 3-10 galon arasında toksik ev temizlik ürünü bulunmaktadır. Bu toksik ev temizleme ürünleri solunum problemleri, göz irritasyonları, endokrin sistem bozuklukları ve kansere yol açtığı bilinmektedir. Sadece SLS’in tehlikesi 16.000 araştırmaya konu olarak yayınlanmıştır. Dioxine hemen hemen hiçbir markanın içerikler bölümünde yer almamasına rağmen SLS içeren temizlik malzemelerinin 3’te 2’sinde yan ürün olarak bulunmaktadır. Dioxine’in beynimiz, merkezi sinir sistemimiz, karaciğerimiz ve böbreklerimiz üzerinde yıkıcı etkiye sahiptir.

SLS sadece ev temizlik ürünlerinde değil, endüstriyel temizlik ürünlerinde, tüm şampuanlarda, kozmetik ürünlerinde, diş macunlarında, beyazlatıcılarda, sıvı el sabunlarında ve daha bir çok üründe yer almaktadır. Ayrıca ürünün köpürmesi için kullanılan bir başka versiyonu ALS ise insan vücuduna gene aynı etkilere sahiptir.

NPE’ler ise endokrin sistemini bozar ve östrojene benzer etki göstererek hormonal sorunlara sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca kanser yapıcı etkiye de sahiptir. Böbrek ve karaciğer hasarlarına sebep olurken, sperm sayısının azalmasına, büyüme hormonunun etkilenmesine ve metabolizma bozukluklarına kadar insan sağlığı üzerinde yıkıcı etkilere sahiptir. NPE içeren ürünler Kanada ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde yasaklanmıştır.

Fosfatlar ise kir çözücü etkilerinden dolayı ev temizlik ürünlerinin hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. Bazı bulaşık deterjanlarında kirleri çözücü etkiyi arttırmak için tabletin %30’undan fazla fosfat içeriği bulunmaktadır. Özellikle bardakların üzerinde su damlası lekelerini gidermek için de içerik olarak kullanılır. Fosfatların en büyük zararı çevre kirliliğidir. İnsanlar üzerinde de mide bulantısı, ishal ve cilt irritasyonlarına sebep olduğu bilinmektedir.

Çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştırarak temizlik yapayım derken klor gazı ve klor aminleri ortaya çıkararak solunum yolu sonucu ölen kadınların bulunduğu ülkemizde, etikette bir çok zararlı içeriğin yazmadığı temizlik ürünleri raflarda satılmaktadır.

Organik temizlik ürünlerinde ise bu içeriklerin hiçbiri bulunmaz ve çevreye dosttur. Organik temizlik ve daha bir çok ürünün satışını gerçekleştirdiğimiz ekohane.com ‘da yer verdiğimiz ürünlerin özellikle uluslararası organik ve/veya ekolojik sertifikasına sahip olmasına özen gösteriyoruz. Bilinenin aksine pahalı olmayan organik ürünler, etkin bitki bazlı içerikleri sayesinde daha az ürün kullanımıyla daha etkin temizlik sağlamaktadırlar. Ayrıca cilt tahrişlerine, solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olmazlar, hipoalerjeniktirler. Hepsinin kutuları geri dönüşümlü/doğada hızlı çözünen malzemelerden üretilmiştir. Doğanın dengesini bozmazlar ve atık suları kirleterek doğaya zarar vermezler. Hava temizliğine katkıda bulunarak daha sağlıklı bir çevreye sahip olmamızı sağlarlar.

Bu sebeple biz tüm sevdiklerimize organik temizlik ürünlerini öneriyoruz.

Sevgiler,

Ekohane Ekibi

Nam at nisi risus. Proin pretium, dolor vel venenatis suscipit, dui nunc tincidunt lectus, ac placerat felis dui in justo. Aliquam orci velit, facilisis in facilisis non, scelerisque in massa. Integer scelerisque odio nec eros sodales laoreet. Sed sed odio tellus. In tristique felis ac facilisis tempor. Nunc non enim in dolor congue pulvinar sed sed nisi. Mauris viverra convallis feugiat. Nam at mauris laoreet, dictum leo at, tristique mi. Aenean pellentesque justo vel diam elementum iaculis. Nam lobortis cursus vestibulum. Nulla feugiat mauris felis, auctor pretium dui euismod in.

Vestibulum et enim vitae lectus malesuada aliquam vitae non mi. Suspendisse tellus eros, ultricies nec lorem feugiat, pharetra auctor dui. Suspendisse placerat neque leo, nec commodo eros ultrices vel. Fusce elit libero, aliquam quis libero non, consectetur accumsan est. Proin tempus mauris id cursus posuere. Sed et rutrum felis, vel aliquet ante. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Pellentesque neque tellus, condimentum non eros non, consectetur auctor lacus. Curabitur malesuada odio eget elit egestas porttitor.

Bir cevap yazın