Neden sertifikalı organik tekstil?

%100 pamuklu ürünlerin düşünüldüğü kadar sağlıklı olmadığını biliyor musunuz? Tarım arazilerinin %2,4’ünün pamuk tarımı için kullanılırken, toplam tarım ve böcek ilacıyla kimyasal gübrenin %25’i pamuk tarımında kullanılıyor.

Pamuk tarladan son tüketiciye ulaşana kadar özellikle pamuğun ağartılması aşamasında kullanılan kimyasallar ve kükürt içeren boyar maddeler ürün üzerinde kalıntı bırakıyor. İşlenme aşamasında da pamuk liflerine alevlenmeyi geciktiriciler, ağartıcılar, kimyasal yumuşatıcılar, sentetik vaks ve son olarak da formaldehit sprey ekleniyor. Bu maddeler yıkamayla çıkmıyor ve doğrudan derimize ve soluduğumuz havaya nüfuz ediyor.

Bütün bunlara ek olarak kullanılan kanserojen etkili azo boyar maddeler, alerjik kumaş boyaları ve ağır metal içeren maddeler terleme yoluyla vücudumuza etki ediyor.

Tüm bu olumsuzluklara tarlada çalışan pamuk işçisinden kullanıcıya gelene kadarki üretimde çalışan işçilerin karşı karşıya oldukları sağlık problemlerini de eklemeliyiz.

%100 Organik Pamuk, GOTS organik sertifikalı ürünlerde ise, pamuğun işlenmesi ve mamul üretimi aşamasında hiç bir toksik ve kimyasal madde kullanılmamıştır. Ürünün etiketinde de mutlaka bir ana sertifika numarası, bir lot numarası ve ‘GOTS Product’ ibaresi bulunmalıdır. Üründe kullanılan çıtçıt vb. materyaller anti alerjiktir ve nikel içermez.

Sadece kendiniz ve bebeğinizle değil, pamuk işçileri ve çevreyle de dosttur.

Sevgiler,

Ekohane Ekibi

Nam at nisi risus. Proin pretium, dolor vel venenatis suscipit, dui nunc tincidunt lectus, ac placerat felis dui in justo. Aliquam orci velit, facilisis in facilisis non, scelerisque in massa. Integer scelerisque odio nec eros sodales laoreet. Sed sed odio tellus. In tristique felis ac facilisis tempor. Nunc non enim in dolor congue pulvinar sed sed nisi. Mauris viverra convallis feugiat. Nam at mauris laoreet, dictum leo at, tristique mi. Aenean pellentesque justo vel diam elementum iaculis. Nam lobortis cursus vestibulum. Nulla feugiat mauris felis, auctor pretium dui euismod in.

Vestibulum et enim vitae lectus malesuada aliquam vitae non mi. Suspendisse tellus eros, ultricies nec lorem feugiat, pharetra auctor dui. Suspendisse placerat neque leo, nec commodo eros ultrices vel. Fusce elit libero, aliquam quis libero non, consectetur accumsan est. Proin tempus mauris id cursus posuere. Sed et rutrum felis, vel aliquet ante. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Pellentesque neque tellus, condimentum non eros non, consectetur auctor lacus. Curabitur malesuada odio eget elit egestas porttitor.

Bir cevap yazın